10 задължения на цветаря през юли
Следете за появата на гъсеницата по мушкатата
Очертава се интересно лято, но който има градина, има и задачки. А в градината те не са се променили. Ето кои са основните задължения на цветаря през този месец:
1. Поливайте при необходимост. Препоръчително е да се прави вечер, за да се намалят изпарението и загубата на вода през топлата част от деня.
2. Борбата с плевелите остава безмилостно жестока. Не им позволявайте да излязат от контрол, но и не ги прахосвайте.
3. Храна, храна, храна. За едногодишните схемата е торове да се внасят на 10-14 дни според продукта. За многогодишните е време за последни дажби.
4. Високите температури са рай за насекомите. Следете за появата на гъсеницата по мушкатата и чимширите. Редовните врагове (белокрилки, акари, трипси, въшки и други) също остават опасни.
5. Редовната инвентаризация на прецъфтелите цветове е от полза и за нервите ви, и за обилния бъдещ цъфтеж.
6. Не отлагайте поставянето на опори за високите растения. Ако коловете ви изглеждат грозни, помислете през следващия сезон да садите цветята в групи (не в редове) и по-гъсто. Така далиите например ще се подпират една друга.
7. Добавете цвят, където е необходимо. Зоните с еднократно цъфтящи многогодишни ще се превърнат в сцена на нов спектакъл с няколко тагетеса или друго слънчево цвете.
8. Събирайте семена и резници за следващата година. Ако вкорените сега мушката, твърде възможно е да ви зарадват с цвят съвсем скоро. Семенцата дръжте в хартиени пликове или бурканчета на сухо.
9. Снимайте. Показвайте градината, в която сте положили толкова много усилия и с която се гордеете. Снимките ще са от полза, няма да се налага да се чудите къде беше онова цвете.
10. Наслаждавайте се на всяка свободна секунда на открито.
Време е менюто на многогодишните цветя, храсти и най-вече на розите да бъде земенено. До средата на август, а във високите планински райони и по-рано на многогодишните растения се дава последната за сезона запасяваща дажба с хранителни вещества.
Торовете не бива да съдържат високи количества азот. Вместо на него акцентът е на фосфора и калия, и на микроелементите.
Идеята е, че растенията трябва да се подготвят за зимуване, а азотът ще ги стимулира да развиват листна маса и нови стъбълца. Те пък няма да успеят да се закалят и шансът да измръзнат е много по-голям.
Фосфорът и калият от друга страна стимулират биохимични процеси, които помагат на презимуването. При розите това е особено важно, защото техният покой е много нестабилен. Най-често измръзват връхните млади части на стъблата, а не е изключено да загинат и целите растения, въпреки че у нас това се случва рядко.
Актуални сеитби
Има цял списък с красиви цветя, които могат да се засеят през този месец. Повечето от тях са двугодишни, но не липсват и многогодишните. Цветовете им ще ви радват догодина.
Ако сега засеете теменужки и парички, те ще разцъфтят още тази година, а снегът няма да ги уплаши. И не забравяйте незабравките. Пазете теменужките от слънцето, когато поникнат.
Старият и леко позабравен градински шибой също се сее сега, както и доста видове иглики, карамфилът Sweet William, дигиталисите, делфиниумите. А от многогодишните - лупина, кореопсис, гайлардия, котешка мента, аубриета, физалис, кученца, скабиоза, пенстемон, геум, пиретрум, но има и още.
Гергините и неприятелите
Хубаво е да обърнете внимание на вредителите, които нападат далиите, за да бъдете подготвени. Очаква се ухолазката да се прояви, ако вече не го е направила.
По принцип тя е приятел в градината, защото е хищник, но поврежда цветовете и пъпките на гергините. Борбата с нея се води чрез капани.
Акарите, трипсите и листните въшки също са много опасни за гергините, както и за гладиолите.
Есенният минзухар (Colchicum autumnale) и щернбергията (Sternbergia lutea) ще ви зарадват преди зимата, ако ги засадите през този месец