Пшеницата поникна без проблеми
Растенията се развиват нормално, засега посевите са в отлично състояние
Макар че новата стопанска година започна с известни притеснения, предвид сериозната суша в края на лятото и началото на есента, картината вече е променена. Дъждовете осигуриха необходимата влага на семената да поникнат, а младите растения обагриха засетите полета със свеж зелен цвят.
Тазгодишната сеитба на есенниците започна масово чак през октомври. Самите земеделски производители казваха, че няма да бързат да сеят, тъй като през последните години опитът им показва, че по-късните полета се представят много по-добре. А сеитбата дойде тъкмо навреме, защото малко след нея паднаха дългоочакваните дъждове.
Полетата с пшеница и ечемик в Централна Северна България - Плевен, Русе и околните райони, са в изключително добро състояние. Посевите са в различни фази – от начало на поникване до предстоящо братене. Но както казахме – растенията се развиват много добре. Засега
има добра почвена влага, която се осигури от дъждовете
а се поддържа от сутрешните мъгли и роси. Очакват се и нови превалявания през настоящата седмица, които ще подобрят почвения влагозапас. През деня има сравнително високи за периода температури, които в комбинация с влагата осигуряват перфектни условия за есенна вегетация на културите.
Изгледът на пшеничните полета се променя с всеки ден. С нарастването на растенията се очертават редовете, които съвсем скоро ще започнат да се сливат, а с братенето и да не се различават отдалече.
Имахме доста притеснения относно есенната кампания, споделя зърнопроизводител от Русенско. В нашия район имаше сериозна суша. Наложи се да подготвяме полетата в условия, които не са особено подходящи, но и не можехме да чакаме повече. Постарахме се обаче да съобразим сеитбата с дългосрочните метеорологични прогнози, които се дават от европейските и българските служби. Така дори да се засее в по-суха почва, в последствие прогнозираните валежи, които се очаква да паднат,
да гарантират покълването на семената и поникването на растенията
Тази есен се получи. Дано и занапред условията са подходящи, надяваме се на това.
Поникването на пшеницата в оптимални срокове, разбира се, е отлична предпоставка за доброто й презимуване. А за целта растенията трябва да са братили и да са развили добра коренова система до настъпване на зимата. Естествено трябват още валежи и нормални есенни температури, за да може вегетацията на есенниците да продължи.
Няма никакво съмнение, че земеделските производители от повечето райони на страната залагат много надежди на новата стопанска година. Знаем, че през тази, а на много места и през предходната година, реколтата беше силно редуцирана. Традиционно силни зърнопроизводствени райони получиха много ниски добиви и прибраха малко зърно. А на места дори се разораваха полета, без дори да се жънат. Заговори се дори за фалити на стопанства.
В същото време земеделието е сектор, който
не е застрахован от възможни природни катаклизми
както в буквален, така и в преносен смисъл. А и през последните години ясно се видя, че трябва да не се изненадваме и дори да очакваме различни екстреми – суша, наводнения и т. н. Важно е стопанствата да са подготвени за такива сценарии и да разпределят рисковете в производството си. Нееднократно науката съветва да се отглеждат повече култури, като и да се залага на разнообразни сортове с различна зрелост. Но това е друга тема, която нееднократно сме разисквали.
В ход е новият сезон и зърнопроизводителите трябва да положат усилия за бъдещата реколта. Сега акцентите са насочени към това
посевите да достигнат подходящата фазата на презимуване
а растенията да са в отлично фитосанитарно състояние, което също ще допринесе това да се случи.
През последните години топлите есени бяха предпоставка за поява на някои неприятели като видовете житни мухи и някои други. Така че препоръката е земеделските производители да правят редовни огледи на посевите, за да се следи за появата на неприятели и при необходимост да се вземат мерки. И най-малките пропуски сега ще се отразят на бъдещата реколта. Ясно е, че е прекалено рано за каквито и да е прогнози, но не бива да се подценява и всяка дейност, която подпомага получаването на високи добиви.
Колкото до другата есенна култура рапицата и при нея ситуацията към момента е много добра. Фермерите, които и тази година са решили да заложат на маслодайната култура и са я включили в сеитбооборота на стопанствата си, са обнадеждени, тъй като състоянието на посевите към момента е повече от добро, а на места дори отлично.