Чести неволи с коледната звезда
Рискувате, когато купувате стайно цвете, а температурата навън е около и под 0 градуса
Коледа наближава! Напук на всички неприятности, които ни връхлитат, накъдето и да се обърнем струи празнично настроение – светлинки, красиви фигурки на дядо Коледа, елени, гномчета, шейни, гирлянди, елхи, подаръци и... поинсетия. Афишът на зимните празници в измерението на цветята е тя, коледната звезда. Красива, ярка, червена или нестандартно пъстра. Универсален подарък за всеки. А може би клише? Как мислите?
Наред с многото хвалби, коледната звезда е и капризно цвете. Малко са хората, успяли да я съхранят до следващата Коледа, камо ли за по-дълго. Защо се получава така ли? Има много причини. От чисто физиологични проблеми до по-сериозни патогени.
Кои са най-честите неволи при отглеждането на красавицата и как да ги избегнем е темата, която разискваме днес. Практичните съвети, които ще научите, са приложими и за други цветя, особено през този сезон.
Внимание! Когато купувате поинсетия, циклама, фаленопсис или каквото и да било друго стайно цвете, а температурата навън е около и под 0 градуса, рискувате. Измръзването личи най-вече по цветовете, нежните връхни листа, а е твърде възможна и цялостна повреда, дори смърт на растението.
Бъдете подготвени. Вземете си голям плик или кутия. Малко или много те ще защитят зелените ни приятели, а не всеки магазин ги осигурява. Не се застоявайте на открито с цветето.
Ризоктония, питиум, фитофтора са най-опасните и често срещани причинители на болести по коледната звезда, а и не само. Всички те се развиват в условия на преовлажняване в почвата и лош дренаж. Ето малко повече подробности:
• Ризоктонията засяга предимно кореновата система и основата на растенията. Появяват се лезии по корените, а листата пожълтяват и падат. Патогенът се развива при високи температури и може да се контролира с фунгициди.
• Питиум причинява мокро загниване и потиска развитието на кореновата система и надземните части. Корените покафеняват или почерняват. Долните листа пожълтяват и капят. Болестта се развива при ниски температури, а превенция може се прилага чрез поливната вода.
• Фитофтора поврежда стъблата и листата. Симптоми като петна и увяхване са чести, но най-показателно е потъмняването на проводящите тъкани
Както всички растения, коледната звезда също отразява недоволството си чрез листата. Ако забележите листа с неправилна форма, нехарактерно оцветяване, петна, пожълтяване и т.н., то най-вероятно има някакъв дефицит. Ето няколко примера:
• Високо рН на почвата води до пожълтяване. Случва се често и е поправимо с по-кисели торове или такива с желязо. Всъщност, точно това е проблемът – растението не усвоява добре желязото в алкална среда с рН над 6.5.
• Липсата на калций възпрепятства растежа. Растенията се вджуджават. Появява се характерно пожълтяване по младите листа.
• Набръчкване и/или завиване на листата се получават от колебания в температурата и влажността на въздуха. Деформираните листа не винаги се възстановяват.
• Прекалено подхранване, особено в съчетание със слабо осветяване, води до издължаване на стъблата, прекомерен растеж и дори смърт.
Досадните почвени мушици, трипсовете, белокрилката и акарите са обичайните заподозрени и при коледната звезда.
Борбата с тях трябва да започне още в началните стадии на нападение и да се води упорито съобразно неприятелите. Могат да се използват както химични препарати, така и биологични домашно направени отвари и извлеци.
Мярка за спасение от смучещите гадинки е почистването на най-заразените листа и стъбла на ръка. Препоръчително е след това да се извършат няколко третирания през определен период от време.